hikoki_cj18daw2z
HIKOKI CJ18DAW2Z 18V cordless jigsaw in HSC III case (without battery and charger)
198.88 tax incl.
On stock, immediately available.
each
Scope of delivery
  • 1 HSC III
  • 1 saw blade
Product description
  • Compact and lightweight
  • High cutting speed
  • Very stable cutting on bends
  • Long service life
  • "Power Lock System": saw blade quickly changed without tools
  • Variable speed
  • 3-position adjustable pendulum stroke
  • Strong aluminium and steel base
  • Blow function
  • Supplied without batteries and charger
Main features
  • Dust extraction
  • Electronic
  • Constant speed
  • Blower function
  • LED
  • Multi volts
Key features according to our expert
  • Battery voltage: 18 V
  • Max. cutting depth (Wood): 135 mm
  • Stroke length: 26 mm
  • Min. stroke rate: 0 /min.
  • Max. stroke rate: 2500 /min.
  • Vibration level (wood): 7,5 m/s²
  • Weight: 1,95 kg
  • Supplied in: System case
  • Type of system case: HSC III
  • UN number: Not applicable
  • Number of batteries included: 0
  • Product Range: HiKOKI 18V
Specifications / All features
Battery voltage
18 V
Max. cutting depth (wood)
135 mm
Stroke length
26 mm
Min. stroke rate
0 /min.
Max. stroke rate
2500 /min.
Vibration level (wood)
7,5 m/s²
Weight
1,95 kg
Supplied in
System case
Type of system case
HSC III
Un number
Not applicable
Number of batteries included
0
Capacity steel (mm)
10
Wood capacity (mm)
135
Weight (kg)
2,5
Stroke length (mm)
26
Smallest radius diameter (mm)
25
Triaxial vibration value (ah) m/s²
7,5
Dimensions l x w x h (mm)
266 x 81 x 202
Product range
HiKOKI 18V
Questions about this product?
Contact our customer service.
Call, mail or chat with us!
Reviews about HIKOKI CJ18DAW2Z 18V cordless jigsaw in HSC III case (without battery and charger)